• V nedeľu dňa 17.mája 2015 na pravé poludnie  ožila naša škola tradičnou súťažou v parkúrových skokoch , ktorá sa do povedomia medzibodrožčanov dostala pod názvom Májová cena SOŠ Pribeník.
          Pekné počasie a príjemná atmosféra sem prilákali bohatú divácku kulisu – vyše 3 000 divákov . Jazdecké preteky sa stali jedinečným  športovým a spoločenským podujatím v Medzibodroží, ktorým  nadviazala  naša škola SOŠ – Szakközépiskola  v Pribeníku  na preteky, ktoré  tu na prelome 19. a 20. storočia usporadúval  gróf Majláth, ktorý bol známy svojím žrebčincom lipických koní a organizovaním súťaží v parkúrových skokoch koní .
          Tradíciu sa škole darí udržiavať už 19 rokov / v r.1997- nultý ročník / najmä vďaka spolupráce a  podpory Obecného úradu v Pribeníku, Košického samosprávneho kraja a mnohých sponzorov. V úvodných ročníkoch, kedy zriaďovateľom školy bolo Ministerstvo pôdohospodárstva, mal záštitu nad pretekmi minister pôdohospodárstva, po zmene zriaďovateľa sa konajú jazdecké preteky v parkúrových skokoch koní  pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja .
          Na 18. ročníku  JP sa prezentovali jazdecké kluby Slovenskej jazdeckej federácie prevažne z Košického a Prešovského kraja, v posledných rokoch sa pretekov zúčastňujú aj zahraničné jazdecké kluby najmä z Maďarska, Česka a Ukrajiny.
          Do pretekov sa prihlásilo 10 jazdeckých klubov s 35 koňmi a 25 pretekárov.
          Preteky prebiehali  v štyroch kategóriách podľa výšky prekážok, začali sa otvorenou súťažou  mladých jazdcov do 18 rokov a dospelých  - parkúr stupňa „ Z “  do 90 cm. Ceny víťazom odovzdávali  hostia z Košického samosprávneho kraja  – Ing. István Zachariáš - podpredseda KSK , Ing.Štefan Kandráč - vedúci Úradu KSK a Ing.Ľubomír Hudák.
          Po vyhodnotení otvorenej súťaže nasledovalo slávnostné nastúpenie , predstavenie  jazdeckých klubov  a podanie hlásenia riaditeľovi pretekov Ing. Štefanovi Dubíkovi.
          V súťaži – parkúr stupňa „ Z “ do 100 cm súťažilo  22 jazdcov o cenu starostu obce Pribeník. Najlepší čas bez trestných bodov dosiahol Majláth Csaba / JK Nyiregyháza -MR/,  po ňom nasledovali Hatvani Lajos /JK Nyiregyháza – MR/ a Čorba Ľubomír/ JK Žrebčinec Veľký Šariš /. Cenu víťazovi odovzdal  starosta obce Pribeník Ing. Ernest Fedor.
          V parkúre stupňa „ZL“ – do 110 cm o Cenu riaditeľa SOŠ Pribeník sa najviac darilo maďarským pretekárom . O umiestnení na prvých priečkach rozhodovali len sekundy, tesným víťazstvom napokon zvíťazil Majláth Csaba /JK Nyiregyháza  – MR/, ktorému cenu odovzdal Ing. Štefan Dubík, riaditeľ školy a zároveň riaditeľ pretekov. Druhému a tretiemu miestu sa mohli tešiť jazdci Hatvani Lajos a opäť Majláth Csaba / JK Nyiregyháza – MR /. Úspešným jazdcom ceny odovzdávali hostia Jakab Elemér – poslanec NR SR a poslanec KSK - Sačko Gejza.
          Najobtiažnejšou súťažnou disciplínou pribeníckeho parkúru je súťaž stupňa „L“  o Cenu  predsedu KSK, pod  záštitou ktorého sa konajú preteky už niekoľko rokov.
            V tejto súťažnej disciplíne  sa výška prekážok stanovila  na 120 cm . Najväčšie zastúpenie v nej mali jazdecké kluby z Maďarskej republiky, napokon  však triumfovala sympatická východniarka  Knažiková Magdaléna /JK OPK Prešov /, koňom Nicolka , ktorá si  hlavnú cenu  súťaže  prevzala od podpredsedu KSK –
          Ing. Istvána Zachariáša. Druhé a tretie miesto na stupni víťazov zaujali jazdkyne Szélesi Ibolya  /JK Nyiregyháza –MR / a Martočková Petra / JK Acer , Mlynica / . Vecné odmeny im odovzdávali poslanci KSK – Ing. Juraj Sobek a Ing.Jozef Horváth.

Stredná odborná škola v Pribeníku  sa snaží každoročne prilákať divákov na Májovú cenu aj pestrým sprievodným programom . Atrakciou sú vystúpenia maďarských hortobágyskych čikóšov, teda pastierov koní. Tí, oblečení v tradičných krojoch - širokých modrých plátenných košeliach a nohaviciach, práskajúc bičom predvádzajú bravúrne kúsky jazdeckého umenia, drezúry  a poslušnosti koní. Práve Hortobágy je strediskom známeho hortobágyskeho chovu.  Miláčikom publika sa stal aj najmladší čikóš MR, ktorý jazdí už od svojich štyroch rokov, a so svojím otcom Fazekasom Lajosom sa zúčastňuje rôznych športových súťaží.
          Počas prestávok mohli diváci sledovať aj vystúpenie oddelenia konskej  jazdnej polície v Košiciach  a ukážky drezúrneho jazdenia Szabó Denisy a Petry Pangrácovej z JK Szent László , Szentes z MR.
          Diváci odmenili veľkým potleskom aj vystúpenie najmenších cvičencov voltížnej skupiny jazdeckého oddielu TJ Slávia Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie  v Košiciach , ktorý sa prvýkrát predstavili na pretekoch v minulom ročníku.
          K dobrej zábave a atmosfére prispela aj hudobná skupina Nostalgia z Kráľovského Chlmca  a stánky, ktoré lákali divákov na rôzne špeciality slovenskej a maďarskej gastronómie.

Májová cena SOŠ Pribeník sa stala významným športovým podujatím  a má za sebou pozitívnu bilanciu. Dobrá úroveň, príjemné prostredie a bohatý program uspokojili milovníkov jazdeckého športu z blízkeho i vzdialeného okolia , ktorí videli jazdecké majtrovstvo, krásne kone a mohli si vychutnať nevšedný zážitok

Mgr.Lattová Angela