• 20. Jazdecké preteky - Májová cena SOŠ Pribeník 2017

• V roku 1997 začala naša škola písať novodobú históriu jazdeckých pretekov v našom regióne, ktorou nadviazala na jazdecké preteky, ktoré tu v Pribeníku na prelome 19. a 20 storočia usporadúval gróf Majláth, bývalý majiteľ kaštieľa- dnes sídla našej školy - za účinnej podpory svojej manželky a Medzibodrožského dobročinného spolku.
          Aj napriek veternému májovému počasiu sa takmer 3 000 divákov rozhodlo navštíviť jazdecký areál školy , aby sa pokochali krásou koní a šikovnosťou jazdcov na 20. - tom jubilejnom ročníku jazdeckých pretekov Májovej ceny SOŠ – Szakközépiskola v Pribeníku.
          Riaditeľom jazdeckých pretekov bol Ing. Štefan Dubík, riaditeľ SOŠ – Szakközépiskola v Pribeníku, a záštitu nad pretekmi aj v tomto ročníku prevzal predseda KSK Zdenko Trebuľa.
          Na jubilejnom ročníku sa prezentovali jazdecké kluby SJF prevažne z Košického a Prešovského kraja , ako aj jazdci z maďarských jazdeckých klubov. Celkom do jubilejného ročníka sa prihlásilo 18 JK so 42 koňmi a 32 jazdcami. Nad regulami súťaže dohliadal rozhodcovský zbor , ktorý pracoval v zložení:
          hlavný rozhodca - Peter Mikulášik , rozhodcovia - MVDr. Radomír Stratil, Ing.Zuzana Horváthová a Bibiana Zacharová . Autorom parkúrov aj v tomto ročníku bol Tomáš Javorský. Jubilejný ročník ponúkal pre jazdcov nasledujúce súťaže:
          súťaž č.1- Skákanie v maskách ,
          súťaž č.2- Cena generálneho riaditeľa Arriva Michalovce a.s.,
          súťaž č.3 – Skok „Z“ - Cena starostu obce Pribeník,
          súťaž č.4 – Skok „ZL “ – Cena riaditeľa SOŠ Pribeník, a
          súťaž č. 5 – Súťaž so stupňovanou náročnosťou
          - Cena predsedu Košického samosprávneho kraja.
          Škola sa každoročne s veľkým elánom a nadšením púšťa do samotných príprav pretekov. Výsledkom tímovej práce zamestnancov , žiakov školy a predstaviteľov obce Pribeník sú kvalitne pripravené preteky , parkúr a v neposlednom rade sprievodné akcie a bohatý program, ktorý zabáva divákov počas prestávok.
          Miláčikom publika sa už stali maďarskí čikóši, ktorí sú na Májovej cene stálymi hosťami a svojimi bravúrnymi kúskami s koňmi zabávali aj v tomto roku.
          Nováčikom v programe bola mladá, sympatická krotiteľka koní Hamza Viktória z Maďarska , ktorej vystúpenie bolo skutočným zážitkom a atrakciou. V programe vystúpila so 4 koňmi rôznej veľkosti a plemena a miesto na prezentáciu dostal aj pes.
          Divákov potešilo aj vystúpenie KOCH PUSTA 5 – išlo o bravúrnu ukážku piatich koní v záprahu a čikóša, ktorý postojačky poháňal kone. Nemenej zaujímavým bol aj program košickej jazdnej konskej polície a prezentácia drezúry koní maďarskými jazdkyňami Szabó Denisy a Silvie Šiškovej z JK Mátyús Udvarház Eger.
          Sprievodnými akciami dňa bola aj jazdecká škola pre deti v priľahlom parku a výstava poľnohospodárskych strojov New Holand, ktorá sa nachádzala vedľa vstupnej brány jazdeckého areálu.
          Májová cena SOŠ Pribeník sa stala významným športovým , ale aj spoločenským podujatím, na ktorú každoročne zavítajú aj významné osobnosti. Na jubilejný ročník prijali pozvanie a odovzdávali víťazné ceny a poháre : Zdenko Trebuľa predseda KSK, o cenu ktorého jazdci bojovali v súťaži č. 5 so stupňovanou náročnosťou, Richard Raši poslanec NR SR a primátor mesta Košíc, poslanci NR SR - Robert Puci, Elemér Jakab, predstavitelia KSK – István Zachariáš / podpredseda KSK/, Ing. Štefan Kandráč /vedúci odboru školstva Úradu KSK , / Ing. Ľubomír Hudák / hlavný kontrolór Úradu hlavného kontrolóra KSK / , poslanci KSK – MUDr. Juraj Sobek , JUDr. Jaroslav Hlinka a Gejza Sačko – generálny riaditeľ Arriva Michalovce a.s. o cenu ktorého pretekali jadci v súťaži č. 2.
          Slovenskú jazdeckú federáciu reprezentovali Ing. Vladimír Chovan – predseda SJF a predsedkyňa Východoslovenskej jazdeckej oblasti Janka Rindošová, ktorí ocenili dobrú organizáciu a pripravenosť pretekov. Veľkú podporu pri organizácii pretekov poskytuje našej škole aj obecná samospráva a starosta obce Pribeník, ktorý je zároveň aj tajomníkom pretekov.
          Májová cena má za sebou 20 ročnú tradíciu. Z roka na rok stúpa záujem jazdeckých klubov aj milovníkov koní. Úroveň pretekov sa neustále zvyšuje a naša škola aj v tomto roku zvládla svoju úlohu výborne, od občerstvenia až po technické zabezpečenie bola organizácia takmer bezchybná. Dúfame, že nasledujúce ročníky budú mať aspoň taký úspech , aký zaznamenali doterajšie preteky.