• Teplé lúče májového slnka,  pekné kone , malebné prostredie bývalého kaštieľa  a pestrý sprievodný program prilákali stovky návštevníkov do jazdeckého areálu Strednej odbornej školy J.Majlátha 2 v Pribeníku na jubilejný 15. ročník jazdeckých pretekov Májová cena SOŠ Pribeník, ktoré sa konali po záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja JUDr. Zdenka Trebuľu. Jazdecké preteky v parkúrových skokoch koní sa stali jedinečným  športovým a spoločenským podujatím v Medzibodroží, ktorým usporiadateľ – SOŠ Pribeník nadviazal na preteky, ktoré  tu na prelome 19.a 20. storočia usporadúval  gróf Majláth, známy svojím žrebčincom lipicánskych koní a organizovaním súťaží v parkúrových skokoch koní a dostihoch.

Preteky sa začali otvorenou súťažou mladých koní , mladých jazdcov a seniorov  - parkúr  „ ZM “ , v ktorej sa osobitne vyhodnotili výsledky pre juniorov a seniorov .V súťaži jazdcov do 18 rokov  triumfovali juniori  v poradí : Kovács Kornélia / JK Kisvárda – MR/, ml. Ján Novotný /JK Novotný Abrahámovce/ a Balázs Cigány / JK Debrecec – MR/.  V otvorenej súťaži seniorov zvíťazila Zuzana Prevozňáková JK /Stratil a syn / , za ňou nasledovali Lucia Németová / JK Noxwel Sečovce / a  Balázs Torjai / JK Nyiregyháza – MR / .

Ceny víťazom odovzdávali prítomní hostia,  Peter Žiga – minister životného prostredia SR a Jozef Burian- štátny tajomník MPSVa R SR.

Po vyhodnotení otvorenej súťaže nasledovalo nastúpenie a predstavenie  jazdeckých klubov , do jubilejného ročníka sa prihlásilo rekordných 30 JK s 90 koňmi a 60 pretekármi. Slávnostné hlásenie podal  vedúci nástupu Ján Demeter/ JK Veľký Šariš/ predsedovi Košického samosprávneho kraja a riaditeľovi pretekov.

V súťaži – parkúr „ Z “ o cenu starostu obce Pribeník pretekalo 44 jazdcov . Najlepší čas bez trestných bodov dosiahol Anton Hatrák / JK Hatrák Trebišov/,  po ňom nasledovali Nikolett Varró /JK Nyiregyháza – MR/ a Lenka Tomková / JK Horst Kysta /. Cenu víťazovi odovzdal  starosta obce Pribeník Pavol Fülöp.

Rekordných 60 jazdcov súťažilo o prvenstvo v parkúre „ZL“ – o cenu riaditeľa SOŠ Pribeník , usporiadateľa súťaže. O umiestnení na prvých priečkach rozhodovali len sekundy, tesným víťazstvom napokon zvíťazil Péter Gáncsos  /JK Kisvárda – MR/, ktorému cenu odovzdal Ing. Štefan Dubík, riaditeľ školy a zároveň riaditeľ pretekov. Druhému a tretiemu miestu sa mohli tešiť jazdci Ján Dolný / JK Jašim Stavebniny, Drienovská Nov Ves / a Balázs Csuka / JK Timpex  Nyiregyáza – MR /.

Pre veľký  počet súťažiacich sa  posledná súťažná disciplína, parkúr „ L“ preniesla do neskorých popoludňajších hodín. V najobtiažnejšej súťaži, v ktorej sa výška prekážok upravuje na 120cm  mali najväčšie zastúpenie jazdecké kluby z Maďarskej republiky, napokon  však triumfovala sympatická východniarka  Daniela Krestová, koňom Forte / JK Jozef Bechera Stropkov /, ktorá si  hlavnú cenu  súťaže  prevzala z rúk JUDr. Zdenka Trebuľu- predsedu KSK, pod  záštitou ktorého sa konajú preteky už niekoľko rokov.

Jazdecké preteky sa stávajú z roka na rok príťažlivejším podujatím pre milovníkov koní a jazdectva, medzi ktorými môžeme vidieť aj známe tváre spoločenského života. Na jubilejný 15. ročník prijali pozvanie  okrem spomínaných hostí aj Vladimír Chovan – predseda Slovenskej jazdeckej federácie , poslanci NR SR  Robert Puci a Ľubica Rošková, ako aj podpredsedovia KSK  Emil Ďurovčík, Ján Szőllős a vedúci odboru školstva Štefan Kandráč. Stálym návštevníkom podujatia sa stal  bývalý minister Zsolt Simon, ktorý má evidentne kladný vzťah ku zvieratám a koňom .

Usporiadateľ súťaže – Stredná odborná škola v Pribeníku  sa snaží každoročne prilákať divákov na Májovú cenu aj pestrým sprievodným programom . Atrakciou sú vystúpenia maďarských hortobágyskych čikóšov, teda pastierov koní. Tí, oblečení v širokých modrých plátenných košeliach a nohaviciach, predvádzajú bravúrne kúsky jazdeckého umenia a drezúry koní. Práve Hortobágy je strediskom známeho hortobágyskeho chovu.  Miláčikom publika sa stal aj najmladší čikóš MR, ktorý jazdí už od svojich štyroch rokov, a so svojím otcom Fazekasom Lajosom sa zúčastňuje rôznych športových súťaží.

Počas prestávok mohli diváci sledovať aj vystúpenie oddelenia konskej  jazdnej polície v Košiciach  a ukážky drezúrneho jazdenia  , ktoré predviedli jazdci Kovács Ernő a Denisa Szabová z   maďarského jazdeckého klubu Mátyus  udvarház Eger.

Jubilejný 15.ročník Májovej ceny sa úspešne skočil a má za sebou pozitívnu bilanciu.  Z roka na rok stúpa záujem jazdeckých klubov ,  aj počet milovníkov koní a jazdectva. Ostáva nám len veriť, že myšlienka znovuzrodených jazdeckých pretekov  nebude strácať na svojej atraktivite a vďaka svojej skvelej atmosfére priláka ešte veľa športuchtivých divákov.