• Dňa 18. septembra 2019 desiatykrát sme hostili festival pre zdravotne znevýhodnených a zdravých žiakov. Mosty bez bariér organizoval Košický samosprávny kraj v spolupráci s našou strednou odbornou školou. Na podujatí, ktoré malo zbližovať zdravých a zdravotne znevýhodnených žiakov sa prezentovali študenti stredných škôl Košického samosprávneho kraja. Na festivale sa zúčastnilo približne 2000 účastníkov. Pestrý kultúrny program, zaujímavé stánky, súťaž o TOP výrobok v troch oblastiach a ďalšie zaujímavé aktivity mali ukázať návštevníkom, aká úspešná a produktívna môže byť spolupráca medzi týmito dvoma svetmi.
          Text: PhDr. Monika Bálintová
          Fotky: PhDr. Monika Bálintová & Mgr. Melinda Kusnyírová

Az idén, szeptember 18-án, immáron 10. alkalommal került megrendezésre az „Akadálymentes hidak fesztivál – Kreativitás és együttműködés az egészséges és beteg gyerekekért” címmel. A fesztivál hazánkban a Kassai Megyei Önkormányzat és Ing. Silvia Sakáčová, iskolaigazgatónő vezetése alatt működő perbenyiki Szakközépiskola közös szervezésében valósult meg. Az esemény ötletgazdája egy német város, Xanten. A rendezvény célja, hogy a fiatalokban elosztlassa az előítéleteket a fogyatékkal élőkkel szemben illetve az, hogy lehulljanak az akadályok és átjárható hidak legyenek közöttük.
          A Mailáth kastély parkja 40 kassai megyei iskolának, közel 1100 diáknak adott lehetőséget arra, hogy bemutassa alkotóképességüket és kreativitásukat. A résztvevők között szerepeltek speciális iskolák és szociális szolgáltatást nyújtó iskolák is. Régiónkból közel 500 alapiskolás diák csatlakozott rendezvényünkhöz. A szlovákiai vasúttársaság külön járatot biztosított 1500 diáknak Igló városából Perbenyikbe. A fesztiválon hozzávetőlegesen háromezren vettek részt.
          Az ünnepélyes megnyitón elsőként a Kassai Konzervatórium növendékei léptek fel és indították el a fesztivált harsonaszóval. Ezt követte a perbenyiki szakközépiskola igazgatónőjének köszöntője, valamint Pataky Károly, a kassa megyei önkormányzat alelnökének beszéde. Számos más fellépő is gazdagította a programot: a nagymihályi Gimnázium, a királyhelmeci banditák, ondavai moderntáncosok, a rozsnyói gimnázium zenei táncos és éneklő műsora, a kassai konzervatóriumok koncertjei és további iskolák produkciói. Az egészségkárosultak is megmutatták, hogy ők is képesek értékeset alkotni.
          A műsor zárórészét Rastislav Trnka, Kassa megye elnöke tette befejezetté. Megköszönte a perbenyiki szakközépiskola együttműködését és a jelenlevőknek, hogy ellátogattak a X. Akadálymentes hidak fesztiváljára. Ezután kihirdették a három legjobb terméket a technikai, a művészeti és a kulináris ágazatban, amelyeket a középiskolás diákok készítettek. A díjakat Rastislav Trnka adta át a nyerteseknek.
          Az egész napos fesztivál során bemutatásra kerültek kozmetikai és fodrászati prezentációk, lovaglóiskola bemutatója, gasztronómiai specialitások és sporttevékenységek. Az ide látogatók betekinthettek a kézművesség és virágkötészet rejtelmeibe, valamint fiatal művészek fellépéseit tekinthették meg.  Szebbnél szebb sátrak és standok mutatták meg iskolájuk szépségét és szakjuknak erősségét.
                      A látogatók számának növekedése is bizonyítja, hogy a fesztivál színvonala évről évre emelkedik. A rendezvény célja sikeres volt, hidat építettünk az egészséges és mozgássérült gyerekek között. Ezen híd segítségével könnyebben megismerhették és meg is érthették egymást.

Mgr. Melinda Kusnyírová