• 27. mája 2018 za krásneho slnečného májového počasia sa opäť otvorili brány jazdeckého areálu Strednej odbornej školy v Pribeníku. Stredná odborná škola, ktorá má sídlo v historickej budove kaštieľa Majláthovcov sa stala dejiskom 21. ročníka jazdeckých pretekov v parkúre. Organizovanie Májovej ceny je dlhodobou tradíciou, ktorej základy položil samotný gróf Majláth József na prelome 19.a 20. storočia. V tejto iniciatíve mu pomáhali jeho manželka a Medzibodrožský dobročinný spolok. O zachovanie tejto ušľachtilej tradície sa usiluje vedenie Strednej odbornej školy v Pribeníku už niekoľko desaťročí. Riaditeľom súťaže aj v tomto roku bol Ing. Štefan Dubík, riaditeľ SOŠ v Pribeníku. Záštitu nad pretekmi prevzal predseda Košického samosprávneho kraja Ing. Rastislav Trnka. Pri realizácií jazdeckých pretekov Stredná odborná škola každý rok spolupracuje so zastupiteľstvom obce Pribeník. Na 21. ročníku „Májovej ceny SOŠ Pribeník“ sa prezentovali slovenské aj zahraničné jazdecké kluby. Do súťaže sa prihlásilo 11 jazdeckých klubov s 32 koňmi a 27 jazdcami. O dodržanie a rešpektovanie pravidiel súťaže sa staral skúsený rozhodcovský zbor nominovaný Slovenskou jazdeckou federáciou. SJF v súčasnosti funguje pod vedením Ing. Vladimíra Chovana, ktorý tiež poctil túto udalosť svojou prítomnosťou. Jazdci sa mohli prihlásiť a vyskúšať si vlastné schopnosti v štyroch súťažných kategóriách. V jednotlivých súťažiach ich čakalo zdolávanie prekážok vo výške od 90 až po 120 cm. Dôležitou súčasťou jazdeckých pretekov boli aj otvorené súťaže pre juniorov a seniorov. Jazdci a ich kone súťažili za hodnotné vecné a peňažné ceny. Cenu starostu obce Pribeník Ing. Ernesta Fedora v kategórií „Z“ získal Gergő Garai z Maďarska na koni Mira. Cenu riaditeľa Strednej odbornej školy Pribeník v súťaži „ZL“ si odniesol jazdec menom Roland Kovács s koňom Ramiz Maximus. Cenu predsedu KSK odovzdal osobne predseda Ing. Rastislav Trnka víťazovi hlavnej ceny v najnáročnejšej kategórie skokov súťaže „L“ Jaroslavovi Sibalovi, jazdcovi JK Slovak Jumping Academy Prešov s víťazným koňom menom Arcadia „S“. Na preteky prijali pozvanie a odovzdávali pre víťazov pretekov finančné a vecné ceny riaditeľ Úradu Košického samosprávneho kraja Ing. Juraj Ďorko, ďalej riaditeľ kancelárie predsedu KSK JUDr. Boris Bilčák, hlavný kontrolór ÚHK KSK Ing. Ľubomír Hudák, poslanec NR SR Elemér Jakab a poslanci KSK, a to Gejza Sačko, Ing. Jozef Horváth, Csaba Furik a Marek Čižmár. Okrem športového zážitku sa mohli milovníci koní tešiť zo zaujímavých sprievodných programov. Nechýbalo tradičné vystúpenie maďarských čikóšov a KOCH PUSTA 5. Preteky spestreli aj ďalšie vystúpenia, medzi nimi prezentácia drezúry koní jazdkyňami Veroniky Dzurandovej a Denisy Szabóovej z jazdeckého klubu Mátyús Udvarház Eger. Na jazdecké preteky opäť privítala sympatická krotiteľka koní, Viktória Hamza z Maďarska. Organizátor súťaže, SOŠ Pribeník myslel aj na najmenších návštevníkov, ktorí si mohli vyskúšať nafukovacie hrady a vozenie na koníkoch. Diváci mohli tlieskať šikovným mažoretkám a obdivovať aj výstavu najmodernejšej poľnohospodárskej techniky a strojov výrobnej značky New Holland. 21.ročník jazdeckých pretekov, ktorý sa uskutočnil dňa 27.05.2018, navštívilo vyše 3000 divákov. Neklesajúci záujem o tradične najväčšie jazdecké podujatie Medzibodrožia potvrdzuje kultúrny a spoločenský význam tejto udalosti. Usporiadatelia sa preto budú snažiť naďalej udržať tradíciu organizovania Májových jazdeckých pretekov v obci Pribeník.

Autorka článku: PhDr. Monika Bálintová