• Medzi najnavštevovanejšie podujatia Medzibodrožského regiónu nepochybne patria jazdecké preteky Májová cena SOŠ Pribeník. Tradičné jarné preteky parkúrového skákania koní každoročne prilákajú tisíce milovníkov koní a jazdeckého športu do jazdeckého areálu Strednej odbornej školy – Szakközépiskola v Pribeníku, ktorá sídli v malebnom prostredí historického kaštieľa. Aj keď obavy z nepriaznivého počasia boli na mieste, napokon sa však teplé lúče jarného slnka prebili cez zamračenú oblohu a preteky mohli prebiehať za príjemného májového počasia.
          Do 17. ročníka Májovej ceny sa prihlásilo 16 jazdeckých klubov prevažne z Košického a Prešovského kraja, početné zastúpenie mali aj JK z Maďarska, ktoré sa na tomto podujatí s pravidelnosťou zúčastňujú.
          Po slávnostnom nástupe a podaní hlásenia sa otvorila súťaž pre juniorov parkúr ZM .V otvorenej súťaži dominovali hlavne dievčatá. Prvenstvo zaslúžene patrilo Monike Dombyovej / JK Koprivňák Rafajovce/, druhé miesto obsadila Barbora Lazoriková / JK Bechera Stropkov , tretie miesto patrilo Tamare Miklošovej / JK Noxwel Sečovce.
          Najviac obsadenou súťažnou disciplínov / 34 jazdcov /bola súťaž č. 2 , skok Z , kde súťažiaci zabojovali o Cenu starostu obce Pribeník. Najlepší čas sa podarilo zajazdiť Jurajovi Koprivňákovi /JK Koprivňák Rafajovce/, ktorý si cenu prevzal od starostu obce Pribeník Pavla Fülöpa. Druhú priečku výsledkovej listiny zaujal Kamil Kavčák /JKAJC Snina / , 3.miesto sa podarilo obhájiť Tamare Miklošovej /JK Noxwel Sečovce/.
          V Parkúre ZL, v ktorom sa súťažilo o Cenu riaditeľa SOŠ Pribeník rozhodovali o prvých priečkach len malé rozdiely vo výslednom čase . Najviac sa darilo maďarskému jazdcovi Lajosovi Hatvanimu / JK Nyíregyhíza MR / , ktorý obhájil minuloročné prvenstvo a hlavnú trofej si prevzal z rúk usporiadateľa súťaže – Ing. Štefana Dubíka , riaditeľa školy. Na výsledkovej listine sa na ďalších priečkach umiestnili Tomko Patrik / JK Horst Kysta / a Krestová Daniela /JK Bechera Stropkov /. Víťazné poháre odovzdávali Ing. Štefan Kandráč – vedúci odboru školstva Úradu KSK a poslanec KSK Gejza Sačko.
          Poslednou súťažnou disciplínou bola súťaž č.4 skok „L“ o Cenu predsedu Košického samosprávneho kraja v ktorej pretekalo 9 jazdcov. Z prvenstva sa mohol opäť tešiť maďarský reprezentant Lajos Hatvani , tesne za ním nasledovali Juraj Koprivňák a Krestová Daniela. Ceny víťazom odovzdávali István Zachariáš – podpredseda Košického samosprávneho kraja a Jozef Juhász – druhý tajomník pretekov.
          Májová cena SOŠ Pribeník sa stala mimoriadne obľúbeným športovým podujatím Medzibodrožia aj vďaka pestrému sprievodnému programu, o ktorý sa tento rok postarali opäť „čikóši “ z Maďarska.
          Tí, v tradičnom hortobágyskom kroji - v modrých plátených košeliach a nohaviciach , širokých klobúkoch, práskajúc bičom predvádzali bravúrne kúsky jazdeckého umenia a drezúry koní.

Skvelé vystúpenie predviedla aj voltížna skupina jazdeckého oddielu TJ Slávia Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a členovia Oddelenia konskej jazdnej polície z Košíc. K dobrej zábave a atmosfére prispela aj hudobná skupina Nostalgia z Kráľovského Chlmca a stánky, ktoré lákali divákov na rôzne špeciality slovenskej a maďarskej gastronómie.
          Dúfame, že tradíciu znovuzrodených jazdeckých pretekov sa bude dariť Strednej odbornej škole – Szakközépiskola v Pribeníku naďalej rozvíjať a že sa škola bude aj v budúcnosti riadiť starou známou múdrosťou "Život je krásny, ale kone ho robia krajším."

Mgr. Lattová Angela