• Koncertom košickej formácie Peter Bič projekt vyvrcholilo podujatie Mosty bez bariér. Konalo sa v stredu v areáli historického majláthovského kaštieľa. Za jediný deň sa tu premlelo okolo 2 500 ľudí.

          PRIBENÍK. Akciu už tretíkrát pripravil Košický samosprávny kraj v spolupráci so strednými školami. Jeho zmyslom je spojiť symbolickým mostom zdravú a hendikepovanú mládež. Východniari sa inšpirovali v nemeckom Xantene, kde identickú akciu robia už 15 rokov a chodí na ňu okolo 30-tisíc ľudí. Jej pribenícka verzia je na Slovensku jedinou svojho druhu.

          Mládež aj dospelí, zdraví aj chorí

          Prvý ročník robili len s mládežou, postupne to rozšírili na dospelých. „Tento rok sem prišlo ukázať svoju šikovnosť 30 našich stredných škôl, 7 špeciálnych, 9 našich domovov sociálnych služieb a jeden súkromný,“ vysvetlil vedúci odboru školstva KSK Štefan Kandráč.

          Holubki šli na dračku

          Medzi pestrou zmesou stánkov bolo možno vidieť zdravé aj postihnuté deti, niektoré na vozíčkoch. Uvoľnené, usmiate, bez bariér. Navzájom sa porovnávali, ale rozlíšiť, čo vytvorili jedni alebo druhí, nebolo možné. „Všetky veci sú krásne. Vôbec  nevidno, ktoré vytvorilo zdravé alebo choré dieťa.,“ myslí si Alena Kocsisová  z Lelesa.
          Najväčšie rady stáli okolo miešaných nápojov, tetovacích štúdií či špecialít zo Zemplína, Abova, Gemera a Spiša, ktoré podávali  v krojoch. „Je to pekná myšlienka a príjemná atmosféra. Naše holubki idú na dračku,“ zasmiala sa študentka z michalovskej školy služieb a obchodu. „Je tu pekne, všetci sú priateľskí,“ povedal vozičkár Lukáš.

          Prišli aj Maďari a Česi

          Riaditeľ Strednej odbornej školy v Pribeníku Štefan Dubík uviedol, že len v programe sa vystriedalo asi 300 účinkujúcich. Nič to nestálo. Pestrú zmes vystúpení, zostavenú zo spevu, tanca a hudby, zostavili spolu zdraví a hendikepovaní stredoškoláci. Za jediný deň sa tu premlelo okolo 2 000 stredoškolákov a asi 500 školákov z okolia.
          Košický župan Zdenko Trebuľa dodal, že výber  prostredia  nie je náhodný: „Aj v Xantene to robia v historickom areáli. Navyše sa Pribeník nachádza pri hranici, čo akcii dáva aj ďalší rozmer – most medzi národmi. Horšie bariéry ako na cestách sú totiž v našich hlavách.“ 
          Tento rok už akcia mala aj medzinárodný charakter – medzi mládežníkmi boli aj dve školy z Maďarska a jedna z Čiech. Do budúcnosti plánujú osloviť aj Ukrajinu, možno Poľsko.
           

          Zdroj : Zemplínsky Korzár, 24. 9. 2011 / Lýdia Vereščaková