• Festival tvorivosti a spolupráce zdravotne znevýhodnených a zdravých mladých ľudí pod výstižným názvom Mosty bez bariér organizuje už šiesty rok Košický samosprávny kraj v spolupráci s Okresným úradom odboru škosltva v Košiciach a našou Strednou odbornou školou v Pribeníku. Tradične nás v tom podporuje predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa, pod záštitou ktorého sa realizoval aj 6. ročník. Partnerom podujatia v tomto roku bolo občianske združenie Bleduly – Tőzikék z Maťovských Vojkoviec, ktoré nás taktiež podporilo v tomto skvelom projekte.

          Cieľom celodenného festivalu je vzájomné spoznávanie sa a prezentácia znevýhodnených a zdravých stredoškolákov z celého Košického kraja . Festival ponúka mladým spoločný priestor na vzájomné spoznávanie a prezentáciu ich schopnosti a šikovnosti bez rozdielu ich zdravotného stavu a národnosti. Našim záujmom je šírenie myšlienky bezproblémového spolunažívania zdravých a zdravotne znevýhodnených a poskytnutie priestoru na to, aby sa stretli.

          Myšlienka realizovať podujatie takéhoto druhu pochádza až z Porýnia z mesta Xanten, ktoré je partnerom Košického samosprávneho kraja. Tamojšie podujatie , ktoré má už dlhoročnú tradíciu a obľubu širokej verejnosti , sa po návšteve vedúceho odboru školstva KSK stalo inšpiráciou aj pre náš festival v Pribeníku. Navyše aj ten v Xantene sa koná v historickom areáli.V riešení spolužitia zdravých a hendikepovaných detí a v tolerantnom správaní voči nim sú v Xantene podstatne ďalej. Je preto dôležité preberať skúsenosti a podobné akcie organizovať a zavádzať aj u nás.

          Festival dáva priestor mladým na to, aby sa priamo stretávali s ľuďmi so zdravotným postihnutím, aby poznali ich potreby, obmedzenia a bariéry, ktoré títo ľudia musia každodenne prekonávať. Cieľom podujatia je poukázať na fakt, že aj hendikepovaní ľudia sú talentovaní, majú svoje sny a oplatí sa im venovať a že títo mladí ľudia môžu byť vzorom aj pre zdravých , lebo musia vynaložiť omnoho viac úsilia pri zdolávaní každodenných prekážok. Vďaka festivalu môžu hendikepovaní prezentovať svoje kvality na verejnosti so zdravou populáciou ako s rovnocennými partnermi , veď na všetkých svieti slnko rovnako.

          Na celodennom festivale sa zišli študenti stredných škôl z celého Košického kraja. Prezentovalo sa 41 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK a osem špeciálnych škôl . Keďže KSK má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti aj sociálne zariadenia, ktoré sa okrem iného venujú aj zdravotne znevýhodneným občanom , pozvanie dostalo aj šesť domovov sociálnych služieb. Príležitosť stretnúť sa so stredoškolákmi využili aj primátori a starostovia okolitých miest a obcí, poslanci regionálnej samosprávy i žiaci základných škôl z Medzibodrožia a Použia , ktorých zvážalo desať autobusov . Zo Spišskej Novej Vsi cez Košice priviezol do Pribeníka 1200 študentov aj mimoriadny vlak, ktorý vypravila Železničná spoločnosť Slovensko.
          V bohatom programe predviedli svoje spevácke a tanečné nadanie hendikepovaní stredoškoláci spolu so svojimi zdravými rovesníkmi. Akcia sa začala ráno o desiatej, slávnostne ju ohlásili fanfárami študenti košického konzervatória. V pestrom programe sme mohli vidieť mažoretky , moderný a scénický tanec, ale aj úspešnú hip- hopovú skupinu OUTBREAK z tanečného centra v Košiciah . Z lavičiek dvíhali divákov aj rytmické rómske , moderné či ľudové piesne . V celom priestore areálu školy na stanovištiach návštevníci mohli sledovať barmanskú šou, kadernícke i kozmetické prezentácie, aranžovanie kvetín, ale aj ukážky remesiel a výrobkov ,či jazdeckú školu a bravúrne vystúpenie maďarských jazdcov „čikóšov“. So záujmom sledovali mladí aj vystúpenie policajných kynológov zo Železničnej polície v Čiernej nad Tisou. Program vyvrcholil operným spevom v podaní Miroslava Sýkoru – víťaza súťaže Česko – Slovensko má talent a vystúpením finalistky súťaže Kristíny Mihaľovej a band.
          Festival tvorivosti poskytol priestor aj na to, aby sa v tento deň i oceňovalo. Na pódium boli postupne prizvaní víťazi dlhodobých športových súťaží. Ocenenia úspešným športovým reprezentantom odovzdávali podpredseda KSK Ing. Emil Ďurovčík a Ing. Štefan Kandráč, vedúci odboru školstva Úradu Košického samosprávneho kraja. Odovzdávali sa aj diplomy za top výrobok , či najkrajší stánok festivalu. V súťaži o top výrobok sme získali pekné tretie miesto tortou, ktorú napiekli naši žiaci z učebného odboru cukrár. V závere podujatia sa predstavili aj žiaci našej strednej odbornej školy rockovou hudbou v podaní školskejskupiny . Pozitívne ohlasy nám dávajú chuť a motiváciu v tejto nezištnej práci pokračovať a dúfame, že hlavný organizátor podujatia – Košický samosprávny kraj sa rozhodne aj nasledujúci ročník zorganizovať opäť v našom peknom historickom areáli.