• 19. mája 2013 za pekného májového  počasia sa po roku opäť otvorili brány jazdeckého areálu   Strednej odbornej školy v Pribeníku, ktorá bola  dejiskom 16. ročníka jazdeckých pretekov v parkúre.
          Májová cena SOŠ Pribeník sa stala jedinečným športovým podujatím v Medzibodroží,  ktorou stredná odborná škola  nadviazala na tradíciu pretekov, ktoré tu na prelome 19.a 20.  storočia usporadúval gróf Majláth, ktorý bol známy svojím žrebčincom lipicánskych koní  a organizovaním súťaží v parkúrových skokoch.
          Tradíciu sa škole darí udržiavať aj vďaka spolupráci Obecného úradu Pribeník , Košického samosprávneho kraja a samozrejme mnohých sponzorov. V 16. ročníku sa prezentovali jazdecké kluby SJF prevažne z Košického a Prešovského kraja, v posledných  rokoch sa zvyšuje záujem JK aj zo susednej Maďarskej republiky.
          Preteky sa začali otvorenou súťažou  juniorov ,v ktorej triumfoval Torjai Balázs / JK Nyiregyháza  MR/, po ňom nasledovala Bobíková Emília / JK veľký Šariš / a Ondrejko Henrich / JK Jozefa Bechera, Stropkov /. Ceny juniorom odovzdala europoslankyňa  Mgr. Monika Smolková a JUDr . Zdenko Trebuľa – predseda KSK, ktorý aj v tomto roku prevzal záštitu nad týmito pretekami.
          Po slávnostnom nástupe a hlásení sa začala súťaž v parkúre  „Z“ o Cenu starostu obce Pribeník .  Najlepší čas bez trestných bodov dosiahol Torjai Balázs /JK Nyiregyháza /, ktorý si hlavnú cenu prevzal  od starostu obce Pribeník Pavla Fülöpa. Po ňom nasledoval  jeho krajan Szabó Gábor/ JK Timpex Nyiregyháza /a Miklošová Tamara /JK Noxwel Sečovce/.
          V súťaži v parkúre „ZL“ o Cenu riaditeľa SOŠ Pribeník  v ktorej bolo prihlásených  20 jazdcov,  sa najviac darilo maďarským  jazdcom .Vlaňajšie prvenstvo si obhájil  Hatvani Lajos /JK Nyiregyháza /, na ďalších priečkach sa umiestnili Csuka Balázs a Szabó Gábor obaja z JK Timpex – Nyiregyháza.
          Hlavnú cenu víťazovi odovzdával Ing. Štefan Dubík, riaditeľ usporiadateľskej školy i riaditeľ pretekov.
          Ďalšie ceny odovzdávali  poslanci NR SR Robert  Puci  a Ľubica Rošková.
          Poslednou súťažnou disciplínou  bola súťaž č.4 skok „L“ o Cenu predsedu  Košického samosprávneho kraja v ktorej pretekalo 10 jazdcov. Z prvenstva sa mohla tešiť  Doležalová Katarína /JK Jašim stavebniny  Drienovská Nová Ves / s časom 49,57s. ,ktorá si víťazný pohár prevzala z rúk JUDr. Zdenka Trebuľu – predsedu KSK ,  po nej nasledoval skúsený Hatvani Lajos / JK  Nyiregyháza / a Koprivňák Juraj /JK Koprivňák  Rafajovce /.
          Jazdecké preteky  sa stávajú z roka na rok príťažlivejším podujatím .Usporiadateľ súťaže  - Stredná odborná škola v Pribeníku sa snaží prilákať divákov na Májovú cenu aj pestrým sprievodným programom. Atrakciou sú vystúpenia maďarských čikóšov, pastierov dobytka na  koňoch  z Hortobágye.  Tí, v širokých klobúkoch, oblečení v  modrých plátených  košeliach a nohaviciach , práskajúc bičom  predvádzajú bravúrne kúsky jazdeckého umenia a drezúry koní. Miláčikom publika sa stal aj najmladší čikóš v MR  Fazekas Lajos ml., ktorý jazdí už od svojich štyroch rokov a so svojim otcom, Lajosom Fazekasom   sa zúčastňuje rôznych športových súťaží. S veľkým ohlasom sa stretáva aj vystúpenie členov westernového jazdeckého klubu Sylverádo z Maďarska, ako aj  ukážky
          Oddelenia konskej jazdnej polície z Košíc.
          16. ročník Májovej ceny SOŠ Pribeník sa úspešne skončil, má za sebou pozitívnu bilanciu. Usporiadateľ súťaže dúfa, že myšlienka znovuzrodených jazdeckých pretekov nebude strácať na svojej príťažlivosti a že do tohto zabudnutého kúta Slovenska príde aj v budúcnosti veľa návštevníkov, ktorí tu môžu prežiť pekné popoludnie v malebnom prostredí historického kaštieľa a jeho okolí.