- IROP Projekt stála tabuľa
- IROP Projekt text a fotky
- Odborné vzdelávanie a príprava pre trh práce
- Podpora vzdelávania príslušníkov MRK na elokovanom pracovisku SOŠ – Szakközépiskola v Pribeníku
- Premena a inovácia vzdelávania na SOŠ – Szakközépiskola, J. Majlátha 2, 076 51 Pribeník
- CURI Projekt - stála tabuľa
- CURI Projekt
- AI Projekt
Etapa implementácie
V súčasnosti prebieha etapa implementácie nových, moderných učebných materiálov do vyučovacieho procesu.
Dôležitou súčasťou realizovaného projektu - Premena a inovácia vzdelávania na SOŠ – Szakközépiskola, J. Majlátha 2, Pribeník – sú aj pracovné stretnutia a workshopy, na ktorých sa rozoberajú a riešia aktuálne úlohy a priebiehajúce aktivity.Workshop II.
Dňa 14.11.2011 sa uskutočnil už druhý workshop, miestom konania sa tentokrát stala prezentačná miestnosť v Privat Café Kráľovský Chlmec , ktorá bola zároveň aj miestom realizácie odborných aktivít pre učebný odbor kuchár, čašník.
V prvej časti workshopu projektový tím a jednotliví lektori viedli živú a konštruktívnu diskusiu o odborných aktivitách , kladne vyhodnotili realizáciu školení a kurzov pre pedagogických zamestnacov / aktivita 1.1 /, vyzdvihli ochotu a záujem našich pedagógov o vzdelávanie v oblasti nových technológií a IKT. Naši pedagógovia si uvedomujú , že do modernej školy už nestačia iba učebnice , mapy či transparenty, ale aj moderné audiovizuálne učebné pomôcky, softwérové výukové programy, dataprojektory a interaktívne tabule.
Lektor odbornej aktivity 2.1. vyhodnotil činnosť pedagógov v oblasti tvorby inovatívnych pedagogických materiálov a školského vzdelávacieho programu. V súčasnosti prebieha etapa implementácie nových , moderných učebných materiálov do vyučovacieho procesu. Ide o náročnú prípravu učiteľa na vyučovaciu hodinu, a všetko to, čo učiteľ získal v rámci školení , musí tvorivo zúročiť pri práci so žiakmi.
Pohodovú pracovnú atmosféru vystriedala prestávka , v ktorej sa ponúkalo zúčastneným občerstvenie a po nej nasledovala druhá časť workshopu, ktorej predmetom boli hlavne ekonomické záležitosti projektu - realizácia účtovných operácií ,riadenie finančných tokov a stav verejného obstarávania.
V tretej časti workshopu manažérka publicity prítomným premietla film , ktorý demonštroval realizáciu všetkých doterajších aktivít .
Druhý workshop ukončil projektový manažér Ing. Štefan Dubík, ktorý sa všetkým poďakoval za účasť , ale hlavne za podporu, vynaložené úsilie a prácu, dúfajúc v úspešnú realizáciu projektu.
Mgr.Lattová Angela
Manažérka publicity
Workshop
Dňa 8.apríla 2011 sa uskutočnil prvý workshop v súlade s čiastkovými cieľmi prebiehajúceho projektu Premena a inovácia vzdelávania na SOŠ- Szakközépiskola Pribeník.
Miestom konania bola Stredná odborná škola – Szakközépiskola v Kráľovskom Chlmci, ktorá nám na celodennú aktivitu poskytla priestory a potrebnú didaktickú techniku. Cieľom pracovného stretnutia projektového tímu s predstaviteľmi stredných škôl a gymnázií , ktoré sú v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, bola dôkladná odborná anylýza projektu ,ktorou sme chceli motivovať ostatné stredné školy k využívaniu prostriedkov z ESF prostredníctvom zapojenia sa do aktuálnych projektov.
Projektový manažér Ing. Štefan Dubík vo svojom úvodnom vystúpení zdôraznil , že zmyslom projektu je pripraviť mladú generáciu pre život a uplatnenie sa na trhu práce v informačnej spoločnosti XXI. storočia, inými slovami vytvoriť predpoklady, aby mladá generácia bola konkurencieschopná na formujúcom sa globálnom trhu práce, predovšetkým v porovnaní so svojimi rovesníkmi z Európskej únie. Priestorom, kde sa táto príprava musí odohrávať je škola.
Konštruktívna diskusia sa rozbehla v otázkach riadenia projektu a zapojenia partnerov, plánovaných aktivít , ako aj cieľových skupín.
Workshopu sa zúčastnil aj vedúci odboru školstva Košického samosprávneho kraja Ing. Štefan Kandráč , ktorého profesionálne skúsenosti a podnetné návrhy sa využijú pri realizácii odborných aktivít projektu.
Do pracovného rozhovoru sa zapojili aj riaditelia škôl, ktorí už majú podobné skúsenosti s realizáciou projektov z ESF , ich poznatky a usmernenia sa budeme snažiť tvorivo zužitkovať.
Nové trendy vzdelávania na SOŠ Pribeník
Nasledovať nové trendy vzdelávania sa rozhodli aj pedagógovia Strednej odbornej školy – Szakközépiskola , J. Majlátha 2, 076 51 v Pribeníku , ktorí pochopili, že súčasná spoločenská situácia si vyžaduje aj v oblasti vzdelávania premenu a inováciu. Pedagógovia si zasadli do školských lavíc, aby nezaostali za dobou elektronizácie a výpočtovej techniky a osvojením nových počítačových zručností skvalitnili vyučovací proces prostredníctvom realizácie úspešného projektu.
Projekt Premena a inovácia vzdelávania na SOŠ- Szakközépiskola Pribeník je súčasťou Operačného programu Vzdelávanie , prioritná os 1- Reforma systému vzdelávania a odbornej prípravy , opatrenie 1.1 Premena tradičnej školy na modernú a je financovaný z Európskeho sociálneho fondu , Štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a vlastných zdrojov. Cieĺom projektu , ktorého dlžka trvania je od októbra 2010 do septembra 2012, je inovovať obsah a metódy vzdelávania a skvalitniť výstupy vzdelávania pre potreby trhu práce prostredníctvom nového vzdelávacieho programu.Okrem toho, že projekt podporuje ďalšie odborné vzdelávanie pedagógov , prispeje aj ku skvalitneniu a modernizácie materiálno – technickej základne SOŠ Pribeník na úseku teoretického a praktického vyučovania , vytvorí a implementuje inovatívny vzdelávací program do vyučovacieho procesu pre aktuálne potreby praxe.
Do projektu je zapojených 26 pedagogických zamestnancov, ktorí stanovené ciele budú dosahovať prostredníctvom nasledovných aktivít:
Aktivita 1.1 – Realizácia školení a kurzov pre pedagogických zamestnancov , inovácia didaktických prostriedkov
Aktivita 2.1 – Tvorba nových inovatívnych pedagogických materiálov a školského vzdelávacieho programu
Aktivita : 2.2 – Implementácia inovatívnych foriem a metód vzdelávania do vyučovacieho procesu.
Výsledkom realizácie aktivít projektu budú pedagógovia, ktorí budú schopní uplatňovať vo vzdelávacom procese nové efektívne formy a metódy a absolventi školy, ktorí budú splňať požiadavky vedomostnej spoločnosti.
Názov projektu: Premena a inovácia vzdelávania na SOŠ – Szakközépiskola, J. Majlátha 2, 076 51 Pribeník
Poskytovateľ : Ministerstvo školstva Slovenskej republiky v zastúpení Agentúra MŠ SR pre štrukturálne fondy EÚKód ITMS projektu : 26110130312
Trvanie projektu: 24 mesiacovPrioritná os :
1.Reforma systému vzdelávania o odbornej prípravy
Opatrenie:
1.1 Premena tradičnej školy na modernú
Dĺžka trvania projektu:
od októbra 2010 do septembra 2012
Strategický cieľ projektu:
Inovovať obsah a metódy vzdelávania, skvalitniť výstupy vzdelávania pre potreby trhu práce prostredníctvom tvorby nového vzdelávacieho programuŠpecifické ciele projektu:
- Podporovať ďalšie odborné vzdelávanie pedagógov a modernizovať materiálno technickú základňu SOŠ Pribeník.
Odborná aktivita 1.1. Realizácia školení a kurzov pre pedagogických zamestnancov,
inovácia didaktických prostriedkov)- Vytvoriť a implementovať inovatívny školský vzdelávací program do vyučovacieho procesu pre aktuálne potreby praxe
Odborná aktivita 2.1 Tvorba nových inovatívnych pedagogických materiálov a školského vzdelávacieho programu
Odborná aktivita 2.2 Implementácia inovatívnych foriem a metód vzdelávania do
vyučovacieho procesuProjekt 1: Premena a inovácia vzdelávania na Strednej odbornej škole – Szakközépiskola, J. Majlátha 2, 076 51 Pribeník
Kód ITMS projektu: 26110130312
Vízia školy a jej ďalší rozvoj- Zabezpečiť kvalitný výchovno-vzdelávací proces - predovšetkým praktické vyučovanie zamerané na kvalitného absolventa s modernými teoretickými vedomosťami a praktickými zručnosťami
- Skvalitniť odbornú prípravu pedagógov a majstrov odbornej výchovy v spolupráci so zamestnávateľmi
- Rozvíjať a identifikovať nové zručnosti v spolupráci so zamestnávateľmi pre spoločnosť založenú na vedomostiach
- V budúcom období zabezpečiť žiakom také podmienky, aby sa väčšia časť praktického vyučovania potravinárskych odborov a odborov v oblasti obchodu a služieb vyučovala vo vlastných podmienkach školy, kde pedagogickí zamestnanci budú žiakov kvalifikovane pripravovať na získanie takých zručností a návykov v danom odbore, ktoré im umožní flexibilnejšie sa uplatniť na trhu práce.
- Dosiahnuť zvýšenie gramotnosti v oblasti IKT pedagógov a žiakov školy (získavanie kompetencií na využívanie informačných a komunikačných technológií vo vyučovacom procese)
- Podporovať ďalšie odborné vzdelávanie pre pedagógov a majstrov v oblasti inovatívnych foriem, metód vzdelávania a praktickej výučby
- Vytvoriť a implementovať inovatívny školský vzdelávací program do vyučovacieho procesu pre aktuálne potreby praxe.
- V rámci dlhodobých koncepčných zámerov školy je cieľom vytvoriť cvičnú firmu zameranú na agropotravinársky sektor v prepojení na obchod, služby a hotelierstvo. Tým sa zabezpečí nadväznosť jednotlivých odborov a medziodborových vzťahov. Škola plánuje vybudovať vlastnú minipekáreň, kde by sa výrobky predávali žiakmi príslušného odboru a priamo v praxi by tak uplatňovali získané zručnosti a vedomosti nielen z hľadiska marketingu ale aj ekonomickej oblasti pri súčasnom využití IKT prostriedkov.
- Zaručiť všeobecný a stály prístup ku vzdelávaniu sa, pre nadobúdanie a obnovenie zručností potrebných na trvalé zapojenie sa do života spoločnosti založenej na vedomostiach. Škola bude podporovať profesijné začlenenie mladých ľudí na trhu práce. Ďalej bude podporovať rovnaké príležitosti pre všetkých v prístupe na trh práce, predovšetkým s dôrazom na tých, ktorým hrozí vylúčenie zo spoločnosti. Zvyšovanie kvalifikovanosti a flexibility pre úspešné uplatnenie sa na trhu práce rozšírením prístupu k ďalšiemu vzdelávaniu realizáciou vzdelávacích aktivít
- Modernizovať materiálno technickú základňu školy
- Podporovať ďalšie odborné vzdelávanie pedagógov a majstrov v oblasti inovatívnych foriem, metód vzdelávania a praktickej výučby
- Vytvoriť a implementovať inovatívny školský vzdelávací program do vyučovacieho procesu pre aktuálne potreby praxe.
Dňa 27.07.2010 riaditeľ školy podpísal zmluvu o poskytnutí NFP.
Poskytovateľ:
Ministerstvo školstva Slovenskej republiky v zastúpení Agentúry MŠ SR pre štrukturálne fondy EÚNázov projektu:
Premena a inovácia vzdelávania na Strednej odbornej škole – Szakközépiskola, J. Majlátha 2, 076 51 PribeníkFinancovanie:
NFP z prostriedkov pre operačný program - Vzdelávanie, spolufinancovaný ESF. Celkové oprávnené výdavky na realizáciu aktivít Projektu predstavujú sumu 268,540.86 €. Výška poskytnutého NFP 255,113.82 ( Európskeho sociálneho fondu , Štátneho rozpočtu Slovenskej republiky ) zriaďovateľ (Košický samosprávny kraj) 13427,04 €.
Prioritná os:
1 Reforma systému vzdelávania o odbornej prípravy
Opatrenie:
1.1 Premena tradičnej školy na modernúDĺžka trvania projektu:
od októbra 2010 do septembra 2012Strategický cieľ projektu:
Inovovať obsah a metódy vzdelávania, skvalitniť výstupy vzdelávania pre potreby trhu práce prostredníctvom tvorby nového vzdelávacieho programu
Špecifické ciele projektu:
- Podporovať ďalšie odborné vzdelávanie pedagógov a modernizovať materiálno technickú základňu SOŠ Pribeník/ aktivita 1.1 /
- Vytvoriť a implementovať inovatívny školský vzdelávací program do vyučovacieho procesu pre aktuálne potreby praxe / aktivita 2.1, aktivita 2.2 /
Názov aktivity :1.1 Realizácia školení a kurzov pre pedagogických zamestnancov, inovácia didaktických prostriedkov
Orientovať prípravu a ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov na získanie a rozvoj kompetencií potrebných na premenu tradičnej školy na modernú a zabezpečiť inštitucionálnu kvalitu školy.
Popis aktivity
Funkcia:- Touto aktivitou sa zabezpečí realizácia vzdelávania pedagogických zamestnancov, za účelom budovania vedomostnej spoločnosti a tým aj zvyšovania kvalifikácie a odbornosti.
Zdôvodnenie:1. Učiteľ potrebuje získavať nové informácie, metódy, nové trendy, ktoré sú aktuálne na trhu práce. 2.Následne môže odovzdávať svoje skúsenosti žiakom, učiteľ má presadzovať zásady celoživotného vzdelávania. 3.Plniť usmernenia vydané zákonom o pedagogických zamestnancoch č.317/2009 Z.z. – zvyšovať svoju odbornosť a kvalifikáciu.
- Aktivitou sa dosiahne technické zabezpečenie a vybavenie Strednej odbornej školy Pribeník modernými didaktickými prostriedkami. Škola prispeje k rozvoju zručností a vedomostí absolventov pripravených pre potreby trhu práce. SOŠ bude pre žiakov vytvárať simulované prostredie na prípravu žiaka do praxe. SOŠ pripraví žiaka za účelom uplatnenenia sa na trhu práce, lebo nadobudnuté zručnosti bude ovládať podľa aktuálnych potrieb trhu práce.
Termín realizácie aktivity : 10/2010 - 11/2011.
Vstupy:- školenia a kurzy vykonajú interní a externí lektori formou prednášok. Lektori budú oslovení školou podľa potrieb, zamerania a obsahu školení. Školenia a kurzy budú vykonávané na zariadeniach a učebných pomôckach obstaraných v rámci projektu (IKT vybavenie, prevádzkové stroje, prístroje a zariadenia, nástroje potrebné pre jednotlivé odborné školenia)
- technické zabezpečenie a vybavenie SOŠ bude realizované Expertom prípravy didaktickej techniky pre cieľové skupiny
Metóda:
- školenia sa budú realizovať prevažne na pôde školy, resp. vo vybratých vzdelávacích inštitúciách, vo firmách a inštitúciách (odborné komory, cechy) súvisiacich s obsahom školení. Získané vedomosti respondent preukáže na záver školenia ústnou a písomnou formou. Použité metódy: prednášková činnosť face to face, zadávanie úloh, prezentácia skúseností lektora, interaktívna forma vzdelávania.
- Realizácia vybavenia COV bude realizovaná v chronologickej postupnosti realizácie jednotlivých školení a kurzov
Výstup:
- Respondenti na záver školenia získajú osvedčenie o absolvovaní školenia, alebo certifikát, alebo inú preukázateľnú formu o účasti respondenta na školení.
- Technické zabezpečenie Strednej odbornej školy v podobe inovovaných didaktických prostriedkov (IKT vybavenie, prevádzkové stroje, prístroje a zariadenia, nástroje potrebné pre jednotlivé odborné školenia a následnú výuku)
V rámci aktivity sa budú realizovať školenia a kurzy
Cieľová skupina: a) Školení a kurzov sa zúčastní 26 pedagogických zamestnancov SOŠ (Pedagógovia všeobecných a odborných predmetov – 16, Majstri odbornej výchovy - 10)- Veková štruktúra: od 31 – 60 rokov
- Vzdelanostná úroveň: VŠ druhého stupňa 16, Stredné odborné vzdelanie 10
- Rozdelenie podľa pohlavia: 17 mužov, 9 žien
- Geografické umiestnenie: okres Trebišov, Michalovce.
Všetci pedagogickí zamestnanci majú požadovanú odbornú a pedagogickú spôsobilosť a naďalej sa systematicky vzdelávajú vo svojom odbore. Celý pedagogický zbor je schopný tímovej práce a je prístupný inováciám.
Výdavky na realizáciu aktivity : 19 940,00 EURNázov aktivity: 2.1 Tvorba nových inovatívnych pedagogických materiálov a školských vzdelávacích programov
Názov špecifického cieľa: 2. Vytvoriť a implementovať inovatívny školský vzdelávací program do vyučovacieho procesu pre aktuálne potreby praxe
Cieľ aktivity: Vytvoriť a inovovať školské vzdelávacie programy a vytvoriť inovované edukačné materiály, ktoré tvoria základ pre každodennú výchovu a vzdelávaciu činnosť. Školský vzdelávací program budú pružne reagovať na aktuálne potreby trhu práce.
Termín realizácie aktivity: 11/2010 – 09/2012
Popis aktivity
Funkcia:
Vytvoriť školské vzdelávacie programy, ktoré budú inovované na odbornú prípravu žiakov poľnohospodárskych, potravinárskych odborov a odborov ekonomika a organizácia, obchod a služby pre aktuálne potreby trhu práce s cieľom rozvíjať zamestnanosť s odborne pripravenými absolventmi školy. ŠkVP sú základným dokumentom školy, podľa ktorého sa uskutočňuje výchova a vzdelávanie v škole.
Čas: Aktivita potrvá 23 mesiacov. Od 11/2010 do 09/2012.
Vstupy:
- zaškolení pedagogickí zamestnanci s tvorivým prístupom k reforme školských vzdelávacích programov
Metóda:
Pedagogickí zamestnanci budú tvoriť školské vzdelávacie programy v troch fázach.
Prvá fáza bude vytvoriť súčasnú analýzu stavu vzdelávania. Vedúci PK zorganizujú počas tejto aktivity 3 zasadnutia. Prvé zasadnutie sa uskutoční v prvej fáze realizácie aktivity. Pedagógovia budú mať svoje získané vedomosti zo školení, z dostupných materiálov od partnerských firiem budúcich zamestnávateľov. Na školeniach získajú nové požiadavky, nové vedomosti, nové technológie práce firiem a budúcich zamestnávateľov.
Tieto požiadavky a návrhy prerokujú v druhej fáze aktivity a to na svojom druhom zasadnutí PK, ktoré navrhnú a zakomponujú postupne do prezentácií, pracovných zošitov, do učebných pomôcok, do metodických postupov. Počas druhej fázy tejto aktivity budú priebežne pedagogickí zamestnanci vytvárať prezentácie v power-pointe, tvoriť pracovné zošity pre žiakov, učebné pomôcky a metodické listy.
Na treťom zasadnutí PK zhodnotia doposiaľ získané výsledky vo vzdelávacom procese, zapracujú požiadavky a zmeny do pripravovaných školských vzdelávacích programov.
Výstup
Novovytvorené metodické postupy (26 ks), pracovné zošity (26 ks) a prezentácie v power-pointe (52 ks).
Previazanosť aktivity: previazanosť na aktivity 1.1, 2.2- Cieľová skupina: 26 pedagogických zamestnancov SOŠ (Pedagógovia všeobecných a odborných predmetov – 17, Majstri odbornej výchovy - 11)
- Veková štruktúra: od 31 – 60 rokov
- Vzdelanostná úroveň: VŠ druhého stupňa 16, Stredné odborné vzdelanie 10
- Rozdelenie podľa pohlavia: 17mužov, 9 žien
- Geografické umiestnenie: okres Trebišov, Michalovce.
Všetci pedagogickí zamestnanci majú požadovanú odbornú a pedagogickú spôsobilosť a naďalej sa systematicky vzdelávajú vo svojom odbore. Celý pedagogický zbor je schopný tímovej práce a je prístupný inováciám.
- Veľkosť cieľovej skupiny: 371 žiakov SOŠ
- Počet chlapcov: 204
- Počet dievčat: 167
- Geografické umiestnenie – Okres Trebišov, Okres Michalovce
- Vzdelanie - základné (do 4 a 3 ročných odborov), stredné vzdelanie odborné (do 2 ročných nadstavbových odborov), neukončené základné vzdelanie (do 2 ročných učebných odborov)
- Etnická príslušnosť - 112 – SR, 259 - Maďarská
- Socio - ekonomický Status - 86
Integrovaní žiaci - 12 s poruchou učenia.
Výstupy aktivity: Inovované školské vzdelávacie programy budú základným pilierom pre progresívny, moderný vzdelávací proces so zameraním uplatnenia absolventa na trhu práce. Inovované školské vzdelávacie programy budú pripravovať absolventa v úzkej spolupráci s potrebami budúcich zamestnávateľov. Pedagogickí zamestnanci vytvoria pracovné zošity pre žiakov, učebné pomôcky, prezentácie v power-pointe a metodické postupy. Vo všetkých zložkách už budú zakomponované postupy práce s využitím IKT zručností a práca s informačnými technológiami.
Výstupy sú úzko previazané na aktivitu 2.2
Výdavky na realizáciu aktivity: 11 860,14 EURNázov aktivity: 2.2 Implementácia inovatívnych foriem a metód vzdelávania do vyučovacieho procesu
Názov špecifického cieľa: 2. Vytvoriť a implementovať inovatívny školský vzdelávací program do vyučovacieho procesu pre aktuálne potreby praxe
Cieľ aktivity: Zvýšiť efektívnosť vzdelávacieho procesu začlenením informačných technológií a inovatívnych didaktických pomôcok podľa inovovaného školského vzdelávacieho procesu.
Termín realizácie aktivity: 11/2010 – 06/2012
Popis aktivity: Zvýšenie efektívnosti vzdelávacieho procesu je zakotvená v dobre prepracovanom školskom vzdelávacom programe školy, ktorý pružne reaguje na potreby praxe. Inovovaný školský vzdelávací program rozvíja IKT zručnosti a jeho moderná podoba prinesie nielen žiakom, ale aj učiteľom silne motivujúce vyučovacie hodiny. Vzájomná prepojenosť aktivít v projekte sa podpíše na zefektívnení vzdelávacieho procesu.
Cieľová skupina: Veľkosť cieľovej skupiny: 371 žiakov SOŠ.- Počet chlapcov: 204
- Počet dievčat: 167
- Geografické umiestnenie – Okres Trebišov, Okres Michalovce
- Vzdelanie - základné (do 4 a 3 ročných odborov), stredné vzdelanie odborné (do 2 ročných nadstavbových odborov), neukončené základné vzdelanie (do 2 ročných učebných odborov)
- Etnická príslušnosť - 112 – SR, 259 - Maďarská
- Socio - ekonomický Status - 86
- Integrovaní žiaci - 12 s poruchou učenia
Výstupy aktivity: Pracovný zošit s vytvorenými zadaniami úloh, CD/DVD nosič s vytvorenými nákresmi žiakov za daný školský rok (1ks/trieda/školský rok)
Konkrétnymi výstupmi budú spočiatku prezentácie, ktoré budú spracovávané priebežne pre jednotlivé tematické celky vyučujúcim daného predmetu v potrebnom rozsahu. Postupne budú vypracovávané aj didaktické testy, ktorými bude môcť vyučujúci overiť efektívnosť vyučovacej metódy.
Edukačný proces riadený informačno –komunikačnými technológiami
Počet zaškolených učiteľov pracujúcich s IKT technológiami: 26
Výdavky na realizáciu aktivity: 148 313,20 EUR